Čeprav naj SRS 2024 ne bi predstavljali velikih sprememb v računovodenju ali terjali prerazvrščanj, pa so določena področja, ki to zahtevajo. Eno od takih so naložbe v zlato.

Delnice niso prva izbira vseh podjetnikov

Nekateri slovenski podjetniki so v preteklosti v zlato verjeli bolj kot v delnice ali druge vrste naložb.  Presežke denarnih sredstev so nalagali po njihovi oceni v dolgoročno varne naložbe, v zlato in druge plemenite kovine.

Računovodsko smo do nedavna take naložbe merili

  1. bodisi po pošteni vrednosti preko poslovnega izida
  2. bodisi po pošteni vrednosti preko kapitala.

 

Katero možnost izbrati?

Za možnost a) so se odločali redki in je primernejša za tiste, ki so s plemenitimi kovinami pogosteje trgovali. Ta računovodska politika pomeni, da na vsak dan bilance stanja preverimo pošteno vrednost zlata. Naložbo v bilanci stanja izkažemo po tej vrednosti. Na drugi strani pa med finančnimi prihodki in odhodki izkažemo vsakokratni prirast ali padec poštene vrednosti zlata ali drugih plemenitih kovin.

Za možnost b) so se podjetja odločala pogosteje, saj so praviloma zlato nabavljala z namenom dolgoročnega držanja. Izkazovanje po pošteni vrednosti preko kapitala pomeni, da so prav tako na vsak dan bilance stanja preverili pošteno vrednost naložbe in jo tako tudi izkazali v bilanci stanja. Prirast te naložbe pa so izkazovali na rezervi za pošteno vrednost, ki je posebna vrsta rezerv v okviru kapitala (in ni kapitalska rezerva ali rezerva iz dobička).

Tak način izkazovanja ima smisel v tem, da je naložba prikazana po aktualni pošteni vrednosti. Vendar dobički ali izgube iz nje še niso pripoznani v izkazu uspeha, saj še niso bili realizirani. Ko bodo realizirani, t.j. ko bo zlato prodano, pa se ta rezerva iz kapitalskih rezerv skupaj z eventualno dodatno razliko v doseženi ceni prenese med prihodke ali odhodke, saj pomeni dejansko realiziran dobiček pri prodaji.

 

Kaj pa predvidevajo novi SRS 2024?

Po novem temu več ne bo tako. Po novih SRS 2024 se namreč naložbe v zlato lahko vodijo le še po pošteni vrednosti preko poslovnega izida (zgoraj a) ali pa po nabavni vrednosti. Vsi tisti, ki so torej doslej vodili naložbe v zlato in druge plemenite kovine po pošteni vrednosti preko kapitala, bodo morali  v svojih knjigah, bilancah in v pravilniku o računovodstvu na 1.1.2024 izvesti prerazvrstitev.


Preberite še ostale novice IR na povezavi TUKAJ